تبلیغات

خریدکارت شارژآنلاین

آیا تاکنون از روستای تنگراه عبور کرده اید

آیا تاکنون از روستای تنگراه عبور کرده اید
نظر سنجی
نظرتان درباره عملکرد این وبلاگ چیست؟

گزارش : مهدی ابراهیم پور


قلعه "تخت سلیمان" تنگراه یكی از آثار ارزشمند تاریخی - فرهنگی شهرستان مینودشت و استان گلستان به شمار می‌رود كه سبك معماری این قلعه در میان آثار تاریخی شناخته در استان گلستان بی‌نظیر است.

آنچه كه معماری این قلعه را حائز اهمیت می‌كند، مصطبه‌ای بودن شكل معماری و نیز استفاده از سنگ‌های بزرگ و حجیم با وزن بسیار سنگین به عنوان مصالح اصلی ساخت قلعه می‌باشد كه این سنگ‌ها به شكل مكعب مستطیل و یا مكعب مربع تراشیده شده و به صورت خشكه‌چین كار شده است.

از آنجایی كه این شكل قلعه و این نوع معماری برای نسل امروز چشمگیر و قابل توجه است ساخت نمونه مشابه آن با توجه به امكانات و توانمندی‌های امروزه اگر غیرممكن نباشد، دست‌كم دشوار می‌نماید.

قلعه تخت سلیمان در ۵۰۰متری جنوب غربی روستای تنگراه از توابع دهستان قراولان، بخش مركزی شهرستان مینودشت و در ۲۰۰متری جنوب رودخانه مادرسو قرار گرفته است.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مینودشت در خصوص این قلعه گفت: قلعه تخت سلیمان به شكل بیضی و دارای ابعادی به طول ۲۰۰متر، عرض۱۰۰و ارتفاع ۱۵متر از سطح زمین‌های اطراف است كه با قدمت تاریخی - اسلامی در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده است.

"علی‌رضا حصارنوی" در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این قلعه را به دلیل وضعیت ساخت آن به حضرت سلیمان نبی نسبت داده‌اند و نام آن را قلعه تخت سلیمان یعنی مكان فرمانروایی و حكومت سلیمان نبی نهاده‌اند.

وی بااشاره به معماری قلعه تخت سلیمان گفت: این قلعه شامل یك خندق، یك زیارتگاه و بقایای معماری و ساختارهای دوره اسلامی و از همه مهمتر سه حصار سنگی است كه بیرونی‌ترین حصار آن دارای قاعده بیشتری است.

به گفته وی، خندق قلعه تخت سلیمان دارای عرض و عمق كمی می‌باشد و به نظر می‌رسد كمی عرض و عمق خندق ناشی از گذشت زمان و تخریب‌هایی است كه به خندق وارد آمده‌است.

وی حداكثر عرض كنونی خندق را حدود ۳متر و عمق آن را نیز بین ۲الی ۳ متر متغیر ذكر كرد و گفت: این خندق ابنیه مذهبی و غیرمذهبی ساكنان را محصور می‌كرده است.

وی با بیان اینكه این قلعه با استفاده از صدها سنگ بزرگ و حجیم و سنگین چند تنی بصورت خشكه‌چین ساخته شده است بستر طبیعی دشت بنا شده و حصار دوم كمی جلوتر (حدود۳متر) از حصاگفت: این بنا در اصل دارای سه حصار مستقل ولی در داخل همدیگر م باشد و به شیوه مصطبه‌ای یا پلكانی ساخته شده است.

وی افزود: حصار اول بر روی ر اول و در داخل آن و حصار سوم نیز همانند حصار دوم با كمی تورفتگی در داخل حصار دوم ساخته شده است. حد فاصل هر حصار در حال حاضر با خاك پر شده است.

به گفته وی، حصار اول دارای حدود ۳متر ارتفاع بوده و سنگ‌های آن كوچكتر از سنگ‌های دو حصار دیگر است و حصار دوم دارای حدود ۳/۹متر ارتفاع و سنگ های آن درشت‌تر از حصار اول و كوچكتر از حصار سوم می‌باشد.

اندازه یكی از سنگ‌های به كار رفته در این دیواره سنگی ۷۰در ۶۰ سانتیمتر است. حصار سنگی سوم حدود ۴/۸۰متر ارتفاع و ۷رج سنگ چین دارد، و سنگ‌های آن درشت‌تر از سنگ‌های به كار رفته در ساخت دو حصار دیگر است.

اندازه یكی از سنگ‌های به كار رفته در حصار سوم ( طول ، ضخامت و ارتفاع به ترتیب ۷۰در ۱۲۰در ۸۰سانتیمتر) می‌باشد.

این كارشناس میراث فرهنگی گفت: سنگ‌های بزرگ و حجیم مورد استفاده در قلعه تخت سلیمان، حصارهای سنگی یاد شده به صورت دایره (منحنی وار) ساخته شده است و در ساخت و استحكام بخشی آن از هیچگونه ملاتی استفاده نشده است.

حصارنویی در خصوص سنگ‌های به كار رفته در قلعه تخت سلیمان چنین گفت: در بخش فوقانی سطح قلعه تخت سلیمان، بنایی چهار ضلعی به ابعاد ۱۵در ۱۵متر وجود دارد كه به نظر می‌رسد فضای اصلی یا نیایشگاه باشد و به اعتقاد برخی كارشناسان میراث فرهنگی ارگ قلعه محسوب می‌شود.

در بخش فوقانی سطح قلعه تخت سلیمان و تقریبا در میان چند درخت آزاد و با حدود یك متر ارتفاع مكانی وجود دارد كه به < امامزاده > معروف است.

به زعم مردم این محل ، قبر یكی از اولیاالله و یا یكی از امامزادگان می‌باشد و نامبرده صاحب كرامت است و بسیاری افراد برای زیارت این قبر به این محل عزیمت می‌كنند.

وی معتقد است: قلعه تخت سلیمان یكی از ارزشمندترین و پر راز و رمزترین اثر تاریخی - فرهنگی استان گلستان و شهرستان مینودشت است، نقشه و ساختار معماری آن از یك سو كاربرد "قلعه " را تداعی می‌كند اما با كمی بررسی دقیق‌تر می‌توان كاربرد این اثر تاریخی را از " قلعه " فراتر دانست.

وی با بیان اینكه هر چند این قلعه ویژگی‌های یك قلعه را دارد، گفت: قلعه تخت سلیمان، فقط یك قلعه نیست چرا كه با وجود داشتن خندق، نقشه و پلان آن متفاوت از نقشه و پلان شناخته شده برای "قلعه" می‌باشد و ممكن است در كنار تمام كاربردهایی كه داشته، ازآن به عنوان " قلعه "استفاده نموده‌اند.

این كارشناس میراث فرهنگی افزود: معماران ایرانی از ساخت یك اثر هدفها و كاربردهای متعددی را دنبال می‌كردند و به نظر می‌رسد این قلعه دربر گیرنده‌ترین اثری است كه بیانگر عواطف شدید مذهبی كه در تجسم كوه معروف گشته، می‌باشد.

رییس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مینودشت اضافه كرد: در فرهنگ غنی ایران باور و اعتقادی وجود دارد كه بناهای مذهبی، با كاربرد مذهبی باقی می‌مانند و اگر آیینی منسوخ شود و آیین تازه‌ای جای آن را بگیرد، بناهای مذهبی آیین گذشته را تخریب نمی‌كنند و به جای آن بناهای غیرمذهبی نمی‌سازند، بلكه با اندك تغییرات و الحاقات به عنوان بنای مذهبی آیین جدید مورد بهره‌برداری قرار می‌دهند.

در بررسی و پژوهش سیر تحول معماری اسلامی می‌توان به بناهای بسیاری از این دست مثل آتشكده یزد كه تبدیل به مسجد جامع یا مسجد كبیر یزد شد و آتشكده ابرقو كه تبدیل به مسجد شد، اشاره كرد.

حصارنوی گفت: در این اثر، با توجه به گذشت چندین صد سال از ساخت آن هنوز قلعه تخت سلیمان كاربرد مذهبی خود را حفظ كرده و در سطح فوقانی اثر به گمان و باور مردم روستاهای اطراف، قبر یكی از اولیا و امامزادگان وجود دارد كه اهل كرامت است، علاوه بر آن نیز در كنار قبر تعدادی درخت و درختچه نظركرده وجود دارد كه مردم برای زیارت و برآمده شدن حاجات خود و رفع گرفتاری‌هایشان به این قبر و درختان متوسل و دخیل می‌شوند.

شهرستان ۱۲۷هزار نفری مینودشت با ۱۱۲اثر تاریخی به ثبت رسیده در شرق استان گلستان قرار دارد.

 
برچسب ها: قلعه، تفریحی، تاریخی، سلیمان،  
[ یکشنبه 6 تیر 1389 ] [ 01:10 ق.ظ ] [ فرشید باقریان تبریان ]
نظرات

درباره وبلاگ

سلام
این وبلاگ جهت توسعه فرهنگ گردشگری و نیز معرفی جاذبه های گردشگری روستای تنگراه واقع در استان گلستان از توابع شهرستان گالیکش ایجاد شده است امیدواریم که مطالب وبلاگ مفید واقع شده باشد
آمار سایت
  بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :
p30java
آپلود عکس

دریافت کد در بهاربیستقالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ