تبلیغات

خریدکارت شارژآنلاین

آیا تاکنون از روستای تنگراه عبور کرده اید

آیا تاکنون از روستای تنگراه عبور کرده اید
نظر سنجی
نظرتان درباره عملکرد این وبلاگ چیست؟

گزارش:حسین باقریان

دهكده توریستی تنگراه با دارابودن موقعیت خاص از نظر آب و هوا و زیست محیطی مكان مناسبی برای شغل زنبورداری قرار گرفته است در همین باره  بحث و گفتگویی داشتیم با آقای ابراهیم وزیری از جوانان موفق در شغل زنبورداری در دهكده توریستی تنگراه كه در این شغل به موفقیت های خوبی دست یافته است.

 آقای وزیری خودتون را برای خوانندگانمان بیشتر معرفی كنید؟

اینجانب ابراهیم وزیری متولد یكم فروردین ماه 1359 هجری شمسی میباشم .

بنده در دهكده توریستی تنگراه كه شرقی ترین نقطه استان گلستان است و دركنار پارك ملی این استان به شغل زنبورداری مشغول هستم .

اینك در مورد تاریخچه  زنبور عسل خلاصه ای شرح دهید؟

 شغل زنبورداری یكی از زیر مجموعه های بخش كشاورزی محسوب می شود . اگر بخواهیم از قدمت و تاریخچه زنبور عسل بگویم ؛ باید گفت اولین اثری كه از زنبور عسل  بدست آمده از  فسیل متعلق به چهل میلیون سال قبت كه درآن  زنبور عسل  در داخل صمغ درخت مبحوس شده است كه هم اكنون در موزه زنبور عسل شهر (( وایمار ))در كشور آلمان نگهداری می شود .

آقای وزیری درباره جغرافیای مکانی زنبور عسل در کشورمان بگویید ؟        

 این حشره در خیلی از نقاط ایران از قدیم الآیام وجود داشته و دارد ؛ ولی در استان های شمالی ایران یعنی گیلان ؛ مازندران و گلستان بعلت سرسبزی منطقه و فراوانی گل ؛ همیشه استعداد بیشتری برای زندگی  زنبور عسل  از خود نشان داده اند ؛ زیرا كه بارش باران زیاد  در این نقاط باعث رشد و نمو انواع گلها و گیاهان آن هم به وفور شده و زمینیه را برای زندگی زنبور عسل مساعد می كند.

و حالا در مورد زنبور عسل و شیوه زندگی اش کاملآ شرح دهید؟

امروزه زنبور عسل مکانی بنام (( کندو)) نگهداری وپرورش داده می شود. کندو؛ محلی است که زنبور ها در آن تولد یافته؛ کار کرده ؛ نوزاد خود را پرورش داده و مواد غذایی لازم را درآن انبار وذخیره می کنند . در یک کندی زنبور عسل نسبتآ قوی ( در آواخر بهار و اوایل  تابستان ) معمولآ 30000 تا 70000 زنبور کاگر  چندصد هزار زنبور نر و تنها یک ملکه با هم زندگی میکنند که تمام این زنبور ها در کنار هم در کندو ؛((جمعیت )) را تشکیل می دهند . ملکه تنها تخمگذار جمعیت بوده  و تمام زنبور های کندو ؛بچه های همین یک مادرند . عمر یک ملکه  حداکثر پنج سال می باشد و پس آن جمعیت با تولید ملکه جوان به بقای خود ادامه می دهد . کار زنبور نر جفت گیری با ملکه است ؛ زنبور نر هرگز نیش نمی زند چون اصلآ نیش ندارد . زنبور های کارگر همانطور که از اسمش پیداست زنبور های  زحمتکش کندو می باشند که شهد و گرده گلها را به داخل کندو حمل کرده و وظیفه نگهداری از ملکه و نوزادان را بر عهده دارند.  زنبور عسل فقط در حال پرواز قادر به دفع مدفوع است و هرگز در داخل کندو مدفوعش را دفع نمی کند . زنبور عسل برای تهیه مواد غذایی مورد نیاز زندگیاش از طبیعت جیزی جز گل نمی خواهد ،چون تنها گل است که تقریبآ تمام گرده و شهد مورد نیازش راتآمین میکند  و این دو  معمولآچیز دیگری را نمی خورد . در بدن زنبور عسل علاوه بر حواس پنجگانه انسان ( بینایی ، چشایی، شنوائی ،بویایی ولامسه  )می به دو حس گرماسنجی و وقت شناسی نیز اشاره کرد . زنبور عسل دو نوع محصول تولید میکند نوع اول محصولاتی که وی به جستجویشان به خارج از کندو پرواز گرده و پس از پیدا کردن با خود به کندو می آورد که عباراتند از: عسل،عسلک،،بره موم و گرده گل هست . اما نوع دوم آنهایهستند که زنبور آنها رادر داخل بدن خود وبوسیله غدد معینی تولید نموده ودر کندو مورد استفاده قرار میدهد مثل: موم ،زهر (نیش ) و ژله روآیال (غده مخصوص ملکه ) .

 آقای وزیری اکنون از فواید عسل و نحوه برداشت آن کمی شرح دهید؟

در برداشت محصولات عسل از دستگاه ویژه ای بنام ((اکستراکتور )) استفاده می شودکه البته برداشت محصولات با سیستم دستی هم امان پذیر میباشد .

عسل مادهای است بشدت اسیدی که باید از نگهداری اس در ظروف فلزی خوداری نمود ،چون بعد از مدتی فلز را خورده  و خودش نیز خراب می شود. بهترین ظروف برای نگهداری عسل  ظروف شیشه ای و پلاستیکی است . عسل به کمک دیاستاز هایش ، چربی های اطراف قلب را آب می کند ، بهمین  

دلیل مصرف آ « به افراد سالخورده و بیماران قلبی توصیه می گردد تا چربیهای اطراف قلبشان را آب شده و قلب آنها بتواند به راحتی  و بطور طبیعی فعالیت نماید . هر 100 گرم عسل 330 کیلو کالری انرژی تولید می کند

 آقای وزیری از بیماری ها وآفات  و از دشمنان زنبور عسل چند نمونه مطرح کنید؟

بیماری های زنبور عسلدارای عاملهای ویروسی ،میکروبی و قارچی هستند . مهترین و خطناکترین بیماری های میکروبی در ایران میتوان به «لوک آمریکایی» ،«لوک اروپایی» و « نوزما » اشاره نمود. کنه درونی یا« وا روآ»  نیز یکی از دشمنان اصلی این حشره محسوب می شود .  کرم موم خوار  دشمن موم است و با عسل ویا زنبور کای ندارد .« شپشک » انگل غذایی زنبور است . زنبور زرد و یا گرگ زنبور و زنبور قرمز و همچنین عنکبوت ازدیگر دشمنان زنبور عسل هستند . از میان جانوران می توان  از پرندگان ، موش ها و خرس ها را بعنوان دیگر دشمنان این حشره مفید و زحمتکش نام برد.

آقای وزیری کلام پایانی:

در پایان از شما تشکر می کنم که چنین خدمت  بزرگی به دهكده توریستی تنگراه می نمایید و اینکه  این دهکده در موقعیت  خوبی برای حرفه زنبور داری قرار گرفته است  و « زنبور دار کسی است که موقعیت شناس باشد  »
طبقه بندی: معرفی دهکده توریستی تنگراه، 
برچسب ها: پارک ملی گلستان، تنگراه، دهکده توریستی تنگراه،  
[ دوشنبه 3 مهر 1391 ] [ 03:27 ب.ظ ] [ فرشید باقریان تبریان ]

درباره وبلاگ

سلام
این وبلاگ جهت توسعه فرهنگ گردشگری و نیز معرفی جاذبه های گردشگری روستای تنگراه واقع در استان گلستان از توابع شهرستان گالیکش ایجاد شده است امیدواریم که مطالب وبلاگ مفید واقع شده باشد
آمار سایت
  بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :
p30java
آپلود عکس

دریافت کد در بهاربیستقالب میهن بلاگ

download

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

اخلاق اسلامی

قالب وبلاگ